Áramvédőkapcsolók
Az áram védőkapcsolók elsődleges feladata az élet és vagyon védelem.
A nem megfelelően működő, szivárgó áramot generáló berendezések és vezetékrendszerek balesetmegelőzésére alkalmazandó. A testzárlat, vagy vezeték hibájából adódó elszivárgó áram határérték túllépése esetén lép működésbe. Innen ered egyik közkedvelt megnevezése az „ÉV relé”, azaz élet védelmi relé. Másik elnevezése a FI relé, a német Fehler (hiba) szóból, valamint az áram SI mértékegységrendszer jelöléséből adódik.
Az áram védőkapcsolók feladata lekapcsolni az eszköz után kapcsolt hálózatot abban az esetben, ha az eszközön feltüntetett áramértéknél nagyobb a fázisvezetőn folyó és a nulla vezetőn visszafolyó áram különbözete. Ez lakossági felhasználás esetén 30mA nagyságrendű. Ipari felhasználás esetén leginkább tűzvédelmi funkciót lát el, ez az érték 100mA is lehet.
Az életvédelmi relék működését, funkciójuk prioritása miatt, havonta tesztelni kell. A teszt a relén megtalálható „T” jelzésű (TEST) gomb segítségével nagyon egyszerű. A gomb megnyomásával a berendezés előidézi a nem üzemi működés feltételeit, így megfelelő működés esetén a gomb lenyomásával megszakítja a hálózatot.
Egy és három fázisvezetővel rendelkező hálózatok esetén különböző ÉV reléket alkalmazunk. Az egy fázisvezetővel rendelkező hálózatra 2 pólusú (egy fázisú, fázis-nulla csatlakozási lehetőséggel rendelkező), a három fázisvezetővel rendelkező hálózatok esetén négy pólusú (három fázisú, három fázisvezetővel és egy nullavezetővel rendelkező) FI relét kell alkalmaznunk. Telepítésekor különös figyelmet kell fordítanunk a bekötés épségére, megfelelő stabilitására, elkerülve az ebből adódó balesetek lehetőségét.
